Historia

MBS Computergraphik Sp z o.o. jest prywatną, polską firmą działającą od 1990 roku w branżach mechaniki precyzyjnej i zaawansowanych technologii elektronicznych.

Założona jako spółka Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera-Błonie i firmy Sysgraph Computergraphik. Głównym celem działalności było utworzenie nowoczesnego ośrodka badawczo-wdrożeniowego. Do 1993 roku firma stanowiła zaplecze badawczo-rozwojowe ZMP Mera-Błonie przygotowując do produkcji takie urządzenia jak: drukarki igłowe, minikomputery, dalekopisy. Następstwem pogarszającej się sytuacji na rynku usług konstrukcyjnych było opracowanie przez spółkę szeregu własnych specjalistycznych urządzeń elektronicznych i mechanicznych. W tym czasie powstały m.in.: drukarka dla niewidomych,system mebli komputerowych, miniaturowy mechanizm drukujący, elektroniczny stempel oraz układy komputerowego sterowania pras numerycznych.

W 1996 roku rozpoczęto prace konstrukcyjne nad urządzeniem parkingowym, których efektem stał się pierwszy w polski parkomat i zagościł na polskich ulicach.

W kolejnych latach firma opracowywała kilka wersji parkometrów X2 i X3. Do 2002 roku zainstalowano parkometry w Kartuzach, Gdańsku, Pile, Rybniku, Pszczynie, Cieszynie, Grodzisku Mazowieckim, Łomży, Zielonej Górze, Kędzierzynie-Koźlu, Świdnicy, Łebie oraz w Warszawie. MBS objął opieką wszystkie powyższe instalacje, gdyż część modułów do produkowanych w ZMP Mera-Błonie parkometrów to opracowania własne. Firma dostarczała m.in.: moduł selekcji monet, moduł wydruku, czytnik kart elektronicznych i system zasilania bateryjnego.

Momentem przełomowym w historii firmy była instalacja w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie 1280 parkometrów X3.

W 1999 roku firma zawarła z ZMP Mera-Błonie umowę na wyłączne świadczenie usług serwisu gwarancyjnego, pogwarancyjnego oraz obrót częściami zamiennymi do wszystkich parkomatów serii X. Równolegle zawarte zostały umowy z firmą operatorską, odpowiadającą za organizację i działanie strefy płatnego parkowania w Warszawie. Rozszerzyło to główny profil firmy o specjalistyczny serwis parkomatów i obsługę stref płatnego parkowania. MBS skoncentrował się na budowaniu zaplecza techniczno-serwisowego, kompletowaniu zespołu techników i serwisantów. Jednocześnie wprowadzano parkomat X3 do innych miast w Polsce. Opracowywano nowe parkomaty, które oprócz płatności bilonem, umożliwiały płatność kartami zbliżeniowymi i jednorazowymi, a zasilanie bateryjne umożliwiło działanie urządzeń bez instalacji zewnętrznych.

W tym czasie powstały dwie nowe konstrukcje: parkomat X3/2000 i X3/4E. Pierwszy zainstalowano w Gdańsku w liczbie 70 sztuk. Drugi na zlecenie firmy 4 Ever Inventive dla potrzeb ukraińskiego rynku zainstalowano w Dniepropietrowsku w liczbie 120 sztuk.

W 2002 roku pogarszająca się sytuacja finansowa doprowadziła ZMP Mera-Błonie do upadku.

MBS zdecydował się opracować nowy parkomat dla potrzeb krajowego rynku. Efektem tej pracy stał się parkomat Z1, produkowany przy współpracy z kilkoma specjalistycznymi firmami krajowymi.

Konstrukcja parkomatu Z1 umożliwiła montaż na podłożu, a także możliwość powieszenia na ścianie. Płaska, ale pancerna konstrukcja z blachy o grubości 6 mm, przeznaczona do ciasnej zabudowy miast. Parkomat bardzo praktyczny w obsłudze podczas śnieżnych zim – skarbiec i część techniczna usytuowane wysoko nad ziemią.

Szczególny okres w historii firmy rozpoczął się w 2009 roku.

Praca nad nowym parkomatem zaowocowała jego instalacją 330 sztuk parkomatów Z3 w Strefie Płatnego Parkowania w Warszawie. W tym samym powstał System OPTIMA , który jest specjalistyczną aplikacją sieciową z oprogramowaniem umożliwiającym zarządzanie i monitorowanie strefy płatnego parkowania, analizę danych transmitowanych przez parkometry oraz tworzenie raportów w szybki, łatwy i bezpieczny sposób za pośrednictwem strony internetowej.

Parkomat Z3 w bardzo krótkim czasie swoją popularnością przegonił Z1. Do końca 2011 roku firma zainstalowała ponad 590 parkomatów Z3.

Rok 2012, to powstanie wersji parkomatu Z3 wyposażonej w klawiaturę alfanumeryczną pozwalającą na wprowadzanie numeru rejestracyjnego oraz instalacja 200 sztuk parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania we Wrocławiu (obecnie 260 parkomatów). Natomiast rok 2013, to rozbudowanie funkcjonalności parkomatu Z3 w płatności za pomocą kart bezpinowych PayPass/PayWave.

Ciągłe prace nad udoskonalaniem parkomatu Z3 wyłoniły w 2015 roku kolejną jego wersję z nowym czytelnym i podświetlanym panelem. Urządzenie jest dużo szybsze i przyjemniejsze w obsłudze. W 2015 i 2016 roku parkomatów w nowym rozwiązaniu zainstalowano ponad 370 sztuk.

Obecny profil firmy skoncentrowany jest na ciągłej produkcji i serwisie parkometrów oraz organizacji i obsłudze stref płatnego parkowania.

Jednocześnie w firmie rozwijane są technologie elektronicznej i mechanicznej identyfikacji monet, systemów elektronicznych kart płatniczych, układów wydruków i układów zasilania, jak również zaawansowanych konstrukcji mechanicznych o wysokim stopniu zabezpieczeń i specjalistycznego oprogramowania zarządzającego.