PARKOMAT Z3

Parkometr jest urządzeniem służącym do wydawania pokwitowań za wniesienie opłaty za parkowanie. Środkiem płatniczym są monety oraz niewymagające zatwierdzania transakcji kodem PIN karty zbliżeniowe w systemie PayPass/PayWave.

Urządzenie jest programowalne, co umożliwia ustawienia taryf i czasu płatnego parkowania, zmiennych w funkcji dni tygodnia, dni świątecznych i wyjątkowych, definiowania sposobu podziału opłat, trybu pracy urządzenia, parametrów identyfikacyjnych itp.

Parkometr rejestruje dokonywane transakcje, przygotowuje okresowe raporty obrotów, rejestruje zdarzenia zachodzące w trakcie pracy, zgłasza konieczność ingerencji serwisu w przypadku awarii lub konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych.

Smukła bryła i estetyczny wygląd oraz dowolność w wyborze kolorystyki wszystkich elementów parkomatu. Trwałe nadruki informacyjne na panelu obsługi. Przedni panel jest wizytówką całego parkometru, dlatego został zaprojektowany tak, aby był czytelny i łatwy w obsłudze oraz zapewniał klientowi pozytywny estetyczny odbiór.

pdf-ikona Parkomat Z3 PDF 0,98MB

CECHY WYRÓŻNIAJĄCE NASZE URZĄDZENIA

ikona-zaznaczenieNajszybszy i najbardziej intuicyjny parkomat na rynku.
Od momentu akceptacji transakcji bilet drukowany jest w czasie krótszym od 3 sekund. Niezależnie od ilości kupowanych po sobie biletów. Nie ma przerw ani sztucznych opóźnień. Dowolna kolejność wykonywanych przez klienta czynności upraszcza do minimum obsługę urządzenia i skraca czas transakcji. Zakup biletu można rozpocząć w klasyczny sposób od wrzucania monet (od lat przyjęty standard), od wprowadzania numeru rejestracyjnego lub od wprowadzenia kwoty opłaty kartą bankomatową.
 
ikona-zaznaczenieElastyczność w definiowaniu treści biletu.
Zawartość biletu zgodnie z zamówieniem klienta. Możliwość poddruków na biletach pozwala na lepszą identyfikację strefy i zabezpieczenie przed fałszowaniem biletów. Bilety zabezpieczane są unikalnym trzyznakowym kodem.
 
ikona-zaznaczenieBezpieczeństwo danych finansowych.
Dane zabezpieczane są wielopoziomowo w pamięci nieulotnej nawet bez kontaktu onilne z parkomatem, zapewnia to specyficzny moduł pamięci tzw."czarna skrzynka". Rejestrowane są wszystkie zdarzenia od początku instalacji urządzenia.
 
ikona-zaznaczeniePrzesyłanie danych o zakupionych biletach - online poprzez system OPTIMA.
Umożliwiająca zarządzanie i monitorowanie strefy płatnego parkowania, analizę danych transmitowanych przez parkometry oraz tworzenie raportów. Rejestrowane są również transakcje anulowane, co pozawala na pełną kontrolę urządzenia i ułatwia rozpatrywanie reklamacji.
 
ikona-zaznaczenieMechaniczne bezpieczeństwo skarbca.
Bariera podwójnych metalowych drzwi i wymiennej stalowej, samozamykającej się kasety na bilon.
 
ikona-zaznaczenieOptymalizacja zużycia energii.
Wykorzystanie energii słonecznej do ładowania akumulatorów poprzez inteligentny sterownik zasilania warunkuje optymalną żywotność akumulatora. Układ zasilania umożliwia nieprzerwaną pracę parkomatu do 36 miesięcy bez konieczności wymiany/doładowania akumulatora.

 

 

KONSTRUKCJA I BEZPIECZEŃSTWO

Parkometr Z3 jest urządzeniem o zaawansowanej i nowoczesnej konstrukcji mechaniczno-elektronicznej wyposażonej w szereg zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do wnętrza. Obudowa parkometru wykonana jest z blach stalowych odpornych na korozję i zabezpieczonych przed wpływem czynników atmosferycznych. Parkometr posiada konstrukcję pancerną, uniemożliwiającą kradzież pieniędzy przechowywanych wewnątrz. Obudowa parkometru składa się z trzech oddzielnych przedziałów: technicznego, skarbca i układów zasilania. Każdy przedział posiada oddzielne drzwiczki zaopatrzone w indywidualne, certyfikowane zamki odporne na włamania za pomocą wytrychów i wiercenia. Zwiększa to bezpieczeństwo części zawartych w każdym z modułów oraz ułatwia ich serwisowanie, umożliwiając szybką wymianę. Wymienna, metalowa, samozamykająca się kaseta na monety posiada specjalny system zabezpieczający operację opróżniania parkometru z monet oraz zawartość samej kasety w czasie transportu. Niewątpliwym atutem konstrukcji parkometru są również drzwi do skarbca usytuowane z boku dolnej części obudowy, pozwalające na bezpieczne i sprawne wykonanie kolekcji monet. Serwisant przeprowadzający kolekcję, dzięki takiemu umiejscowieniu drzwi, nie jest narażony na kontakt z zaparkowanymi samochodami. Betonowy fundament wkopywany w grunt na głębokość do 70cm oraz stabilne mocowanie zabezpiecza przed ingerencją z zewnątrz.

KONTROLA PODZESPOŁÓW

Parkometr Z3 wyposażony jest w system czujników, które w sposób ciągły kontrolują parametry poszczególnych podzespołów i sygnalizują wszelkie zmiany. Kontrolowane są również  warunki środowiskowe takie jak temperatura otoczenia i intensywność oświetlenia.

ZASILANIE

Konstrukcja parkometru Z3 przystosowana jest do zasilania z akumulatora doładowywanego baterią słoneczną. Optymalizacja zużycia energii oraz wykorzystanie energii słonecznej do ładowania akumulatorów poprzez inteligentny sterownik zasilania gwarantuje optymalną żywotność akumulatora. Układ zasilania umożliwia nieprzerwaną pracę parkomatu do 36 miesięcy bez konieczności wymiany akumulatora. Opcjonalnie parkometr może być również zasilany miejską siecią energetyczną.

KLAWIATURA ALFANUMERYCZNA

Parkomat jest wyposażony w podświetlaną klawiaturę alfanumeryczną np. do wprowadzania numeru rejestracyjnego pojazdu, który jest drukowany na bilecie. Uniemożliwia to nadużycia polegające na wykorzystaniu jednego biletu przez kilku parkujących. Może też usprawniać system kontroli parkujących. 

OPROGRAMOWANIE

Parkometr Z3-O zaopatrzony jest w oprogramowanie umożliwiające zdalne programowanie z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu poprzez System OPTIMA. System umożliwia też zdalne monitorowanie pracy sieci parkometrów, przesyłanie danych, prowadzenie statystyk oraz kontrolę dostępu osób upoważnionych. Parkometr rejestruje w pamięci dane zawierające szczegółowe raporty z każdej przeprowadzonej transakcji, kolekcji bilonu oraz działań serwisowych i przyczyn ewentualnych awarii. Rejestrowanie są również transakcje anulowane, co pozawala na pełną kontrolę urządzenia. W przypadku wystąpienia awarii lub konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych zgłasza konieczność ingerencji serwisu. Wszystkie dane przechowywane w pamięci „nieulotnej" - zabezpieczone są wielopoziomowo przed skasowaniem w wyniku zaniku napięcia lub ingerencji osoby nieupoważnionej. Bezpieczeństwo danych finansowych zapewnia specjalny moduł pamięci tzw."czarna skrzynka". Rejestrowane są w niej wszystkie istotne zdarzenia od początku instalacji urządzenia.

WNOSZENIE OPŁAT

Parkometr Z3 akceptuje uiszczanie opłat: Monetami NBP, Euro, żetonami, Dedykowanymi kartami elektronicznymi np. Kartami Miejskimi, Kartami bankowymi PayPass, PayWave, bez konieczności wprowadzania kodu PIN. W sposób mieszany, tj. część opłat uiszczana za pomocą Karty Miejskiej, a część monetami (opłaty miesznae nie są stosowane w przypadku płatności kartami bankowymi). Parkometr posiada unikalną możliwość wnoszenia opłat za pomocą monet NBP i Euro jednocześnie z zapewnieniem ustalonego kursu przeliczeniowego. Oprócz pobierania opłat parkometr może również służyć jako automat doładowujący Karty Miejskie. Należy jednak zaznaczyć, że zachowuje on pełną funkcjonalność parkometru działającego w strefie płatnego parkowania. Funkcja doładowywania kart jest wtedy funkcją pomocnicza i nie zmienia przeznaczenia parkometru, lecz zwiększa możliwości jego zastosowania.
 
CZYTELNE BILETY

Elastyczność w definiowaniu treści biletu zgodnie z zamówieniem klienta oraz możliwość poddruków na biletach pozwala na lepszą identyfikację strefy i zabezpieczenie przed fałszowaniem biletów. Bilety zabezpieczane są unikalnym trzyliterowym kodem.

z3_parkometr_wymiary

 

 

panel

klawiatura-z3

optima2_scr

 

bielt